מתקני החניה הרובוטיים הם אחד מהפתרונות היעילים והחכמים ביותר שנועדו לפתור את בעיית מצוקת החניה בערים הגדולות. בשנים האחרונות ניתן לראות עוד ועוד מקומות עושים שימוש בפתרון זה ביעילות.

השאלה מהו מתקן חניה רובוטי נענית בתשובה הפשוטה מכפיל חניה. המתקן הרובוטי צמוד לקיר ומאפשר לחנות על מקום חניה אחת שני רכבים או יותר, כשהמתקן מרים או מוריד את הרכב החונה על מנת לאפשר חניה נוספת באותו המקום. הפתרון הזה נהדר עבור מקומות בהם ישנה מצוקת חניה, כמו מרכזי ערים, לכן ניתן לראות שימוש גדול יותר במקומות אלו.
סוגי מתקני חניות רובוטיים:


  • מכפיל חניה "סלופ"
כששואלים מהו מתקן חניה רובוטי בדרך כלל לא מתכוונים למכפיל החניה הזה. הוא נחשב לנדיר יותר בארץ מאחר ויש לחפור פיר עבורו. מדובר על מכפיל חניה זוויתי שמיועד לשניים או ארבעה רכבים כשהוא מטפס בזווית על מנת להזיז מכונית אחת לטובת אחרת. למעשה הרכב חונה בעליה או בירידה והמתקן מעלה אותו או מוריד אותו בהתאמה. מכפיל החניה הזה אידיאלי עבור מרתפים או חניות תת קרקעיות. עם זאת ניתן להתקינו גם בשטח פתוח ולא תחת קורת גג, כמו בחניה חיצונית.

  • מכפיל חניה קלאסי
זהו מכפיל החניה הנפוץ ביותר בישראל. בדרך כלל ששואלים מהו מתקן חניה רובוטי מתכוונים אליו. מדובר עם מתקן שעליו חונה הרכב כרגיל ואילו מפעיל החניה או בעל החניה מעלה אותו אל הקומה השניה של החניה. כך מתחתיו ניתן להכניס רכב נוסף. החיסרון הבולט של החניה מהסוג הזה הוא שבעל הרכב התחתון צריך להיות זמין להזיזו על מנת שיהיה ניתן להוריד את הרכב בקומה העליונה. זאת מאחר וחניה זאת היא ללא פיר ומותקנת על האדמה. העובדה שאין צורך בפיר לשם החניה הזאת היא היתרון הבולט ביותר שלה ולכן ניתן למצוא אותה הרבה יחסית בארץ.  • פאזל חניות
פה כבר מדובר על מתקן גדול במיוחד שלא כל כך עונה לשאלה מהו מתקן חניה רובוטי. למעשה זה מתקן ענק שבנוי למספר מכוניות שנע בין עשרה מכוניות למאות אלפי מכוניות. זה נועד בעיקר עבור אחסון ענק של הרבה מכוניות המתקן למעשה בנוי בצורת פאזל והמכשירים בו יכולים להזיז את המכוניות לרוחב, לאורך או לגובה בהתאם לצרכי המקום. בעזרת שימוש בפתרון חניה זה ניתן להחנות רכבים רבים במקום קטן יחסית. בדרך כלל ניתן

לראות את הפתרון הזה בבתי עסק בתחום הרכב.
לסיכום, התשובה לשאלה מהו מתקן חניה רובוטי היא פשוטה יחסית. למעשה מדובר על כל פתרון חניה אוטומטי או חצי אוטומטי שנע עם מנוע הידראולי על מנת להכפיל את מקום החניה. ישנם סוגים רבים של אפשרויות חניה כאלו ומתקנים בהתאמה אבל בדרך כלל יהיה ניתן לראות את הנפוץ ביותר בארץ בתוך חניונים. בכל מקרה, שימוש במתקנים כאלו להכפיל החניה מסייע בניצול מיטבי של המקום.